Land vehicle, Automotive tire, Wheel, Cloud, Sky, Wood, Tread, Asphalt

Frimat Balatacılık

iş ve endüstriyel

makine sektöründeki

hacmini büyütüyor

Kendi laboratuvarlarında geliştirdikleri balataları, uluslararası standartlara göre test ettikten sonra piyasaya süren Frimat Balatacılık, müşteri memnuniyetini yakalama amacı doğrultusunda üretimlerini sürdürüyor. Endüstriyel makine balatalarında pazarın lideri; iş makinesi sektöründe de zaman kavramıyla yarışan şirketlerin vazgeçilmezi olan Frimat Balatacılık, “Frimat havada karada denizde durdurur” mottosuyla yaptığı çalışmalarla rakiplerinden ayrılıyor.

Frimat Balatacılık

iş ve endüstriyel makine

sektöründeki  hacmini büyütüyor

Endüstriyel balata pazarını hedef alarak çıktıkları yolda iş makineleri, eksantrik presler, vinçler, asansörler ve hidroelektrik santraller gibi çok çeşitli sektörlere balata üretimi yapan Frimat Balatacılık, OEM standartlarında üretimlerini sürdürüyor. 16 yıllık birikimiyle Frimat Balatacılık’ı pazarda güçlü bir konuma ulaştıran şirket kurucusu Barış Kılıç; şirketin faaliyet alanlarını ve gelişimini Makina Market’e anlattı.

Şirketinizin kuruluş tarihinden ve faaliyet alanlarından bahseder misiniz?

Frimat Balatacılık, 2010 yılında balata üretme amacıyla kuruldu. İlk olarak endüstriyel makinelerin fren ve kavrama balataları pazarına açılmak üzere kuru tip asbestsiz(NonAsbestos) fren ve kavrama balataları üretmeye başladık. Şu anda çok çeşitli sektörlerde bulunan makine ve araçlar için balata üretiyoruz.

Picture frame, Automotive design, Table

Barış KILIÇ -  Frimat Balatacılık Kurucusu

Balata üretimine başlama kararını nasıl aldınız ve bu yolda ilerlemeyi nasıl belirlediniz?

Uzun yıllar balata üretiminde lider olan bir firmada çalıştıktan sonra tecrübelerimi ve sektöre olan ilgimi üretim yapmaya yönlendirdim. İlk olarak 2010 yılında Anadolu Balata adında birkaç makine ile balata üretimi yaptım. 2020 yılında da şirketleşme yolunda ilerledik ve Frimat Balatacılık Sanayi ve Ticaret LTD ŞTi’yi kurduk.

Üretim tesisiniz nerede bulunuyor ve kaç kişilik bir ekiple üretim gerçekleştiriyorsunuz? Üretim sürecinden detaylıca bahseder misiniz?

Toplam 11 kişinin çalıştığı fabrikamız Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunuyor. Üretim sürecimiz ise şu şekilde:

1.Aşama -Balata hamuru hazırlama

2.Aşama -Hamurun sıcak kalıplarda basınç altında şekillendirilmesi.

3.Aşama -Şekillendirilmiş balataları yüksek sıcaklıklardaki fırınlarda pişirerek tam kürlenmesini tamamlama.

4.Aşama – Balataları teknik resme göre belirtilen kalınlık ölçüsüne getirmek için yüzey taşlamasını yapma ve toz ile hava kanallarını açma.

5.Aşama – Balataların çatlak, hava ve ölçü kontrollerini yapma.

6.Aşama – Balataların yağmur, çamur, yağ ve suya dayanıklı elektrostatik toz boya ile boyanması.

7.Aşama – Markalama ve paketleme.

İş makinelerinde balata ve fren sistemi en fazla yıpranan donanımlar arasında yer alıyor. Bu doğrultuda Ar-Ge çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Her sistemin ve makinenin balatadan beklediği özellikler farklı olabiliyor. Biz çok çeşitli sektörlerdeki çok çeşitli makinelere balata üretiyoruz.  Bazı müşteriler balatanın uzun ömürlü olmasını, bazı müşteriler ömürden ziyade çok iyi frenleme olmasını, bazı müşteriler ise her ikisini de istiyor. Bunlarla beraber kalmayıp balatanın yağ, çamur ve suda yüksek performans çalışmasını isteyenler de oluyor. Biz de iş makinesi balatalarında müşterilerimizi memnun edecek yeni kalite çalışmaları yaparak bu beklentileri karşılamaya çalışıyoruz. Kendi laboratuvarlarımızda geliştirdiğimiz balataları uluslararası standartlara göre test ediyoruz. Ardından sahada yapılan deneme çalışmalarıyla müşterimizin hedeflediği kaliteyi geliştiriyoruz.

Balataların ömrü ne kadar oluyor? Ürünlerin kullanım süresini uzatmak için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Balatanın ömrü yalnızca kaliteye değil, sistemdeki kullanım şekline de bağlı. Bu yüzden balataların ömürleriyle ilgili bir veri yok. Ancak kaliteli ve iyi tasarlanmış bir balata hamuru uygun kullanımla uzun süre işlev görebilir. Tam tersi balata kaliteli olsa bile, iyi tasarlanmamış ve kullanım koşulları ağır olan bir sistemde de balatanın ömrü kısa süreli olur. Balatanın ömrünü olumsuz yönde etkileyen en önemli etken yüksek sıcaklık diyebiliriz. Sıcaklıkların yükseldiği zamanlarda balata hamurunda bağlayıcı olarak kullanılan reçine, bağlayıcı özelliğini yitiriyor ve yüksek aşınma meydana geliyor. Bu da balatanın ömrünün ortalamadan kısa sürmesine sebep oluyor.

Automotive tire, Motor vehicle, Hood, Black, Grey, Line, Tread

İş makinesi sektörüne sunduğunuz ürün ve çözümlerden bahseder misiniz?

İş makinesi sektörü için balata üretimine 3 yıl önce başladık. Bu sektörde kuru ve yağlı olarak 2 tip fren sistemi bulunuyor, biz yalnızca kuru tip fren balataları üretiyoruz. Ancak yeni müşteriler gelmesi durumunda çeşitliliğimizi artırabiliriz.

Müşterileriniz, markanızı tercih ederken sunduğunuz hangi avantajlardan faydalanıyor?

Müşterilerimiz tarafından tercih edilmemizin en büyük sebebi balatalarımızın kalitesi diyebilirim. Balatalarımızın kesme, kopma, sürtünme-aşınma ve ısıl dayanım değerleri OEM standartlarında. Ayrıca iş makinesi sektörü için, zaman kavramıyla yarıştıklarının farkında olarak hızlı tüketilen referanslarda yeterli stok tutuyoruz. Müşteriden gelen yeni tip bir balatayı da 10 gün içerisinde üretip sevk edebiliyoruz.

Bulunduğunuz pazar alanlarında satış hacminizi artırmak için hangi yolu izliyorsunuz?

Sektörde 16 yıllık bir birikimimiz var ve bu süreç içerisinde balata pazarında ciddi bir portföyümüz oluştu. Satışlarımızı da büyük oranda bu portföy üzerinden gerçekleştiriyoruz. Üretime başladığımız 2010 yılından beri karşılıklı memnuniyetle çalıştığımız müşterilerimiz var. Her geçen gün de yeni müşterilerle portföyümüzü büyütüyoruz.

Ürettiğiniz ürünler kimler tarafından tercih ediliyor?

OES kanalına ve aftermarket kanalına satışlar yapıyoruz. Müşterilerimiz büyük servisler, yedek parça firmaları, toptancı firmalar ve ihracatçı firmalardan oluşuyor. Bu grupta olan tüm firmalara kapımız açık.

Motor vehicle, Automotive tire, Wheel, Poster, Font

Rakip firmalar ile rekabet ederken ürün geliştirmede nelere dikkat ediyorsunuz?

Üretim yaparken kalite ve üretim tekniği açısından orijinal balataların özelliklerini referans alıyoruz. Önceliğimiz kalite ancak fiyatlama konusunda da rakip firmalarla rekabet ediyoruz. Bu sayede her iki beklentiye de cevap verebiliyoruz.

Yeni çıkacak ürününüz var mı?

Şu anda iş makineleri, raylı sistem araçları, eksantrik presler, vinçler, asansörler, hidroelektrik santraller, rüzgar santralleri, ambalaj üretim makineleri, zırhlı askeri araçlar, go-kart, motosiklet, otomobil, hafif ticari ve ağır vasıta araçlar için fren-kavrama balataları ile park fren balataları üretiyoruz. İş makinesi balatalarını uzun yıllardır üretiyoruz ancak sektöre daha yeni ağırlık vermeye başladık. Bu sebeple yeni çıkacak makineleri takip ederek, üzerlerinde bulunan balataları üretmeyi sürdüreceğiz.

Rakip firmalar ile rekabet ederken ürün geliştirmede nelere dikkat ediyorsunuz?

Üretim yaparken kalite ve üretim tekniği açısından orijinal balataların özelliklerini referans alıyoruz. Önceliğimiz kalite ancak fiyatlama konusunda da rakip firmalarla rekabet ediyoruz. Bu sayede her iki beklentiye de cevap verebiliyoruz.

Yeni çıkacak ürününüz var mı?

Şu anda iş makineleri, raylı sistem araçları, eksantrik presler, vinçler, asansörler, hidroelektrik santraller, rüzgar santralleri, ambalaj üretim makineleri, zırhlı askeri araçlar, go-kart, motosiklet, otomobil, hafif ticari ve ağır vasıta araçlar için fren-kavrama balataları ile park fren balataları üretiyoruz. İş makinesi balatalarını uzun yıllardır üretiyoruz ancak sektöre daha yeni ağırlık vermeye başladık. Bu sebeple yeni çıkacak makineleri takip ederek, üzerlerinde bulunan balataları üretmeyi sürdüreceğiz.

Satış sonrası servis hizmetinizin kapsamı nelerdir?

Aslında balatalar teknik ve hukuki olarak garanti kapsamı dışında sayılıyor. Ancak biz ‘müşteri memnuniyetini yakalama’ politikamız kapsamında üretimden kaynaklanan arıza durumlarında ürün iadesi ve değişimi yapıyoruz.

Yurt içi ve yurt dışı pazar hacminiz hakkında bilgi verir misiniz?

Yurt içinde iş makinesi pazarında oldukça güçlü bir konumdayız. Ayrıca balatalarımızı kullanan ve satan firmaların memnuniyeti sayesinde çok daha güçlü bir konuma ulaşacağımızı ve pazar payımızın daha da büyüyeceğini öngörüyoruz. Direkt ihracat yaptığımız ülkeler arasında İran, Azerbaycan, Rusya, Bulgaristan, Dubai ve Güney Afrika var. Ancak biz yurt dışı pazarına çoğunlukla Türkiye’deki ihracatçı firmalar üzerinden ulaşıyoruz.

Gelecek yıllardaki hedeflerinizden bahseder misiniz? Bu amaçla yaptığınız yatırımlar nelerdir?

Biz bu işe endüstriyel balata üretimiyle başladık. Ancak balatada hem yurt içinde hem de yurt dışında çok çeşitli ve çok büyük bir pazar söz konusu. Endüstriyel makine balatalarında pazarın lideriyiz, iş makinesi pazarında da ciddi payımız var. Bu iki pazardaki paylarımızı büyütmeyi hedefliyoruz. Ayrıca önümüzdeki yıllarda balataların en büyük pazar payına sahip olduğu otomobil ve ağır vasıta araçlar için üretimlerimizi artırmayı planlıyoruz.

Automotive lighting, Amber

RÖPÖRTAJ