Ankara Sivas Hızlı Tren Projesi

06 Nisan 2015 Pazartesi - 14:00
Kategori: Video Galeri

PAYLAŞ

Ankara Sivas Hızlı Tren Projesi kapsamında Yerköy Yozgat Sivas arası altyapı ikmal inşaatı yapım işlerinde tünel kazıları devam ediyor. Projede kapsamında Özkar İnşaat tarafından dokuz adet tünel yapılıyor. Tünellerde süren uygulamasının yetersiz kaldığı bölümlerde Atlas Copco tarafından temin edilen kendinden delen boru kemer sistemi olan Symmetrix ile ilerleniyor.

Ankara Sivas Hızlı Tren Projesi kapsamında Yerköy Yozgat Sivas arası altyapı ikmal inşaatı yapım işlerinde tünel kazıları devam ediyor. Projede kapsamında Özkar İnşaat tarafından dokuz adet tünel yapılıyor. Tünellerde umbrella arch’ın yetersiz kaldığı bölümlerde kendinden delen boru kemer sistemi olan Symmetrix ile ilerleniyor. Özkar İnşaat tarafından yürütülen projeyi ziyaret ederek çalışmalarla ilgili Tünel Şefi Ali Ünsal’dan bilgi aldık. Devam etmekte olan proje ile Doğu Anadolu ve Sivas’ın Türkiye’nin büyük kentlerine daha kısa sürede ulaşımını sağlamak ve hızlı demiryolu bağlantısının sağlanması hedefleniyor. Yerköy Sivas bölümündeki hattın tamamlanması ile 602 kilometre uzunluğundaki mevcut demiryolu uzunluğu 461 km ye 11 saatlik seyahat süresi de 2 saat 50 dakikaya inecek. Çalışmalarla Ankara Sivas arasında 250 km hız yapabilen çift hatlı trenler çalışacak. Projede toplam 7 adet istasyon planlanıyor. Özkar’a ait projenin uzunluğunun 49,7 km olduğunu aktaran Ünsal, tünelleri NATM metodu ile açtıklarını belirterek “Tünellerde zemin cinsine göre delme patlatma yöntemi ve mekanik kazı yöntemleri uyguluyoruz. Bu yöntemde ayna kazılarından sonra belli kalınlıklarda çelik iksa hasır çelik, enjeksiyonlu kaya bulonları, IBO bulonlar ve süren uygulamaları yapılıyor” dedi.

ali ünsal
Özkar İnşaat Tünel Şefi Ali Ünsal

Dokuz tünel açılıyor

Projede dokuz tünel olduğunu hatırlatan Ünsal tünellerin toplam uzunluğunun da 18 kilometre olduğunu belirterek “Bu dokuz tünelin sekizini Özkar İnşaat üstlendi. Bir tünel ise taşere edildi. Şu an altı tünel bitti üç tanesinde çalışmalara devam ediliyor. Hedef bu yılın mayıs ayında iki tüneli daha bitirmek. Bir tünelde zemin bozuk olduğu için yavaş ilerliyoruz, hedefimiz yıl sonuna kadar orayı da bitirmek” şeklinde konuştu. Şu anda kazısı biten tünellerde beton kaplamalar yapılıyor. Üç tane tünelin kaplama betonu bitirilmiş durumda. Projenin bitim tarihi ise 2016 Eylül. Ünsal, plana uygun bir şekilde ilerlediklerini ve projenin bitiş tarihinin gecikmeyeceğini aktardı.

Değişken zemin

Çalıştıkları zemin hakkında da bilgi veren Ünsal, şunları aktardı: “Volkanik, metamorfik bir bölge olduğu için zemin değişken. Örneğin bir tünelde iksasız delpat ile gittik, andezit idi. Taşerona verilen tünel

Projede süren yapılamayan bölgelerde kendinden delen boru kemer sistemi olan Symmetrix kullanılıyor

de bazalt orada da rahat ilerleniyor. Ama diğer tünellerde şist, kil taşı, kum taşı gibi zeminler var.” Zemindeki değişikliklerin çalışmalarını etkilediğini söyleyen Ünsal “Bir tünelde aktif faya girdik, bu fay bizi 450 metre boyunca zorladı, günde bir metre ilerledik, sürekli tahkimatlar yaptık. 200’lük çelik iksalar kullandık. Arkada boşluk bırakmamak için sürekli kontak enjeksiyonlarla gittik, İki inç sürenler çaktık, Umbrella arch uygulaması yaptık ve en sonunda Umbrella arch uygulamasının yeterli olmadığı yerlerde kendinden delen boru kemer sisteminde geçtik. Çünkü zemin kırıklı olduğu için deldiğimizde kuyularımız tıkanıyordu o yüzden boruları süremiyorduk bu nedenle kendinden delen sisteme geçtik ve arkadan da ringi tamamlayarak geldik.”

Symmetrix çözümü

Projede süren  yapılamayan bölgelerde kendinden delen boru kemer sistemi olan Symmetrix kullanılıyor. Ünsal bu ürün ile sıkıntılı bölgeleri sorunsuz geçtiklerini belirterek “Daha önce


 

süren uygulaması yaptığımız yerlerde sürenlerimiz bir buçuk-iki inç idi. Bunlar yukarından yük bindiğinde kırılıyordu ve çalışanlar altına güvenli giremiyordu. Faylanma çok olduğu için fay zonuna girdiğimizde dökülme oluyor bunları da en güzel üç buçuk-dört inç kalınlığında sık aralıklarla çakılmış Symmetrix’lerle aşıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Hızlı uygulama

Atlas Copco RDT-SED Mühendisi Deyvi Akkriş
Atlas Copco RDT-SED Mühendisi Deyvi Akkriş

Atlas Copco RDT-SED Mühendisi Deyvi Akkriş: Projede Atlas Copco olarak delici makineler, püskürtme beten makineleri, kırıcılar ve sarf malzemeleri ile hizmet veriyoruz. Bunların yanı sıra projede Simetriks ürünlerimiz kullanılıyor. İlk başta 3x3 = 9 metre olarak uygulanıyordu şu an uygulamayı daha da hızlandırmak için 6+3 yapılıyor. İlk etapta 6 metrelik 3,5 inçlik borular 89 mm olarak sürülüyor, sonrasında ayna bitince üç metrelik ek parçalarla uygulama tamamlanıyor.”

 

Symmetrix’in avantajları

Değişken ve faylı zeminde, uygulanan sürenler ince çaplı olduğu için yetersiz kaldı. Bu nedenle Symmetrix kullanımına karar verildi. Sık aralıklarla ve uzun çaplı delindiği için ileri mesafelerde altına güvenle girilebilecek sağlam zeminler oluşturuldu. Bu sayede dökülmelerden, aşırı sökülmelerden kurtulunarak, güvenli çalışma alanı elde edildi.