Akıllı Ulaşım Sistemleri Kongre ve Sergisi hakkında görüşler

29 Mayıs 2014 Perşembe - 15:45
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Akıllı Ulaşım Sistemleri Kongre ve Sergisi hakkında görüşler
Akıllı Ulaşım Sistemleri Kongre ve Sergisi hakkında görüşler

26-28 Mayıs tarihlerinde Cevahir Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen 1. Karayolları Akıllı Ulaşım Sistemleri Kongre ve Sergisi'nde, Akıllı Ulaşım Sistemleri Dergisi olarak katılımcı firmaların kongreye dair görüşlerini aldık. 

ORTANA/ Umut Aydın-Şirket Müdürü
ORTANA/ Umut Aydın-Şirket Müdürü

 ORTANA/ Umut Aydın-Şirket Müdürü

Öncelikle böyle bir kongrenin düzenlenmesinden oldukça memnunuz. Aslında bunun belli aralıklarla tekrarlanması gerektiğini düşünüyoruz. Türkiye'de bu konuda ciddi bilgi üretiliyor ve makalelerle sunuluyor. Burası da bilginin paylaşılabilmesi ve gelecekteki potansiyelin değerlendirilebilmesi açısından iyi bir fırsat oluşturuyor. İyi bir konferans geçirdiğimizi düşünüyorum. Burada görülüyor ki konferansın takip eden günlerinde yoğunluk daha da arttı. Bu da Türkiye'nin bu konuda büyük bir potansiyeli olduğunu gösteriyor. Yurtdışında da bu tip konferanslara katıldım, tabii çok yol var, buradaki henüz ilk. Bir takım bildirilerde istenen düzey aslında çok da tutturulamadı ama bir yandan da oldukça ileri düzeyde sunumlar var. İlk olması sebebiyle doğal karşılıyorum, katılımın miktarı ve yoğunluğu çok büyük bir potansiyel olduğunu gösteriyor. Çevre ülkelerin de bu konferansa katılımı sağlanabilirse çok daha iyi olacaktır. Burada farkındalık yaratmak amacıyla yeni ürünlerimizi sergiliyoruz. Meteoroloji sistemlerimizi Türkiye'de bir fuarda ilk kez sergiliyoruz. Bunun dışında çalışmaları halen süren olay algılama kameramız ilk kez sergileniyor, bir yandan Ortadoğu'da çok beğenilen dekoratif sinyal lambamızı sergiliyoruz burada. Bu ürünler sahada yılın 365 günü, 24 saat çalışıyorlar ve ciddi bir enerji tüketimine sebep oluyor. Enerji tüketiminin düşürülmesi önemli bir konu. Bu fuarda da enerji tasarrufuyla sistemlerin bedavaya getirilebileceğine dair farkındalık yaratmaya çalışıyoruz.

İNTETRA/ Bilgen Yüzer-Satış ve Pazarlama Müdürü 

İNTETRA/ Bilgen Yüzer-Satış ve Pazarlama Müdürü
İNTETRA/ Bilgen Yüzer-Satış ve Pazarlama Müdürü

İlk kez düzenlenen bir organizasyona göre fena gitmiyor. Az firmayız ama gerçekten sektörde sürekli iş yapan firmalarız. Karayollarıyla görüşemediğimiz bölgelerle bir arada olduk burada. İki senede bir yapılacak bildiğim kadarıyla, büyüyerek daha da iyi olacağını düşünüyorum. Oturumlar, sunumlar da çok güzel. ITS konusunda Türkiye'de başarılı firmaların hepsi burada. Gelişmeye müsait bir organizasyon. Biraz daha katılımla daha büyük bir alanda yapılırsa daha faydalı olacağını düşünüyorum. Yeni ürünlerimiz var, ARGE çalışmalarımız devam ediyor. Halihazırda devam eden projelerimiz var, yeni görüşmelerimiz için de burası çok iyi oldu.

 

VENDEKA/ Ali Hoşgör-Bölge Koordinatörü
VENDEKA/ Ali Hoşgör-Bölge Koordinatörü

 VENDEKA/ Ali Hoşgör-Bölge Koordinatörü

Avrupa’nın ilk pasif RFID teknolojili Elektronik Ücret Toplama sistemi olan HGS, Akıllı Ulaşım Sistemleri konusunda ilk Vendeka Bilgi teknolojileri tarafında hayata geçirilmiştir. Benzer projeleri yurt dışında iki farklı ülke ve beş otoyolda gerçekleştiriyoruz. Köprü, otoyol ve benzeri gişelerde geçiş ücretlerinin pasif RFID etiketleriyle ödenmesi son yılların en yenilikçi fikirlerinden biri. Düşük bileşen masrafları, hızlı sistem tepkisi ve yüksek güvenlikli, çoklu kontrol mekanizmasına sahip sistem izleme gibi temel özellikleriyle HGS Elektronik geçiş sistemlerinin yeni amiral gemisi olmuştur. Karayolu Akıllı Ulaşım Sistemleri Kongre ve sergisi bizim açımızdan çok önem arz ediyor. Katılımın yoğun olması bizleri memnun etti. Ziyaretcilerimize yeni teknolojik gelişmeler, ve ülkemize katma değer katacak bir çok yeni projelerimizi açıklama fırsatımız oldu. Ulaştırma Bakanlığı’nın ve Karayolları Genel Müdürlüğü’nün akıllı ulaşım sistemlerinin desteklenmesine önderlik yapması ve yenilikçi projelere önem verdiğini gördük. Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu teknolojik yeniliklere Vendeka olarak cevap verebilecek altyapıya sahibiz.

KİSAN/ Erhan Arıkkan 

KİSAN/ Erhan Arıkkan
KİSAN/ Erhan Arıkkan

6 senedir Kisan'dayım. Kisan'da levha ile başladık, kademe kademe akıllanmaya geçtik. Kisan için yeni bir oluşum söz konusu. A'dan Z'ye çözüm sunan bir firma haline geldik. Hem üretim hem montaj gerçekleştiriyoruz. Hendek'te 50 bin metrekarelik yerimizde tüm ürünlerimizi üretiyoruz. Türkiye için ilk ama esasında eski bir teknolojiyi sokuyoruz. Seminerde şu ana kadar eski konular üzerinden geçildi. Bu konuların böyle bir organizasyonda görüşülmesi büyük avantaj tabii ki.

ASELSAN/ Candan Yıldız-Tanıtım ve Halkla İlişkiler
ASELSAN/ Candan Yıldız-Tanıtım ve Halkla İlişkiler

 ASELSAN/ Candan Yıldız-Tanıtım ve Halkla İlişkiler

İlk sene olmasına rağmen bence iyi geçiyor. Ama seneye daha iyi olacağını düşünüyorum. Yine katılmayı düşünüyoruz. Ürünlerimizi sergiliyoruz. En yeni ürünümüz OGS, FSM'de kullanılmakta. Yaygınlaştırılacak da inşallah. Genel anlamda güzel, faydalı bir etkinlik.

 

 

SWARCO/ Serdar Kızılcık-Satış ve Pazarlama Müdürü 

SWARCO/
SWARCO/ Serdar Kızılcık-Satış ve Pazarlama Müdürü

Swarco eski bir firma ama Türkiye'deki faaliyetlerimiz yeni başladı. Orta kararda geçiyor diyebiliriz, organizasyon olarak biraz daha güçlü olabilirdi. Belediyelerden gelmesi gerekenlerin pek çoğu burada değil. İlk defa gerçekleşmesi sebebiyle bazı aksaklıklar olması gayet normal, sunumlar oldukça iyiydi. Burada yeni nesil akıllı ulaşım sistemlerimizi tanıtıyoruz. Eski sistemlerin yeni bir platforma aktarılması ve farklı teknolojilerin tek bir platform altında toplanıp üretilmesi ve yeni bir algoritma geliştirilmesine yönelik bir çalışmamız var, sonuçlarını aldık burada da paylaşıyoruz.

 

ISSD/Atilla Kahraman
ISSD/Atilla Kahraman-İdar, ve Mali İşler Sorumlusu

 ISSD/Atilla Kahraman-İdar, ve Mali İşler Sorumlusu

Elektronik ve trafik sektöründe 5 senelik bir firmayız. Yaklaşık 15 farklı belediyeyle akıllı kavşak yönetim sistemleriyle ilgili çalışmaktayız. Türkiye'de 80den fazla noktada sistemlerimiz, çözümlerimiz aktif olarak kullanılmakta. Burada da Çorum Belediyesi'yle birlikte Çorum'da yaptığımız Akıllı Kavşak uygulamasıyla ilgili bilgi vermek amacıyla bulunuyoruz. Buraya katılmadan önce aldığımız duyumlar, sayılar bayağı yüksekti, biz bu kadarını beklemiyorduk. Gerçekten tam hedef kitle var burada, katılımcı firmalar da Türkiye'de bu sektörde faaliyet gösteren ana firmalar. Bugüne kadar şirket olarak Karayolları'yla çalışma fırsatımız olmamıştı. Diyaloglarımız vardı ama çalışamıyorduk. Buradaki katılımcı portföyü Karayolları ağırlıklı. Burada sistmelerimizi kendilerine gösterebilmiş olmak gerçekten sevindirici. Türkiye'nin yedi farklı bölgesinden Karayolları görevlileri burada. Hepsine yarı ayrı tanıtım yapabilmek başka bir şekilde yakalayabileceğimiz bir fırsat değildi, burada hepsine ulaşabilmek bizim açımızdan çok iyi oldu. 

 

TÜRKSAT/Erkay Kahya-Uzman Yardımcısı 

TÜRKSAT
TÜRKSAT/Erkay Kahya-Uzman Yardımcısı

Türksat Coğrafi Bilgi Teknolojileri olarak uydu görüntüsü satışı, araç takip sistemleri kurulumu, Tüksat Maps ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri uygulamaları yapıyoruz. Standımızda Türksat Maps'ten örnek uydu görüntüleri çıktıları veriyoruz ziyaretçilerimize. Tanıtım amaçlı geldik, beklentimizi karşılayan bir ilgi gördük. Öne çıkan ürünümüz, yeni hizmetimiz olan Türksat Lidar Hizmeti.

 

PTT
PTT Geçiş Sistemleri Bölge Müdürlüğü/ Osman Gökböri Han Kazancı

 PTT Geçiş Sistemleri Bölge Müdürlüğü/ Osman Gökböri Han Kazancı

PTT'nin HGS sistemiyle ilgili gelebilecek talepleri karşılamak ve aynı şekilde sistemi yurtiçi ve yurtdışında ne şekilde geliştirebiliriz amacıyla buradayız. İlk defa gerçekleşen bir organizasyona göre oldukça başarılı geçiyor. Sunumlar biraz daha zenginleştirilirse çok daha verimli olacaktır. Yurtdışında gelen hocalarımızın sunumlarını daha çok beğendik ama Türkiye'de de bu sektörde hizmet veren bu kadar firma olduğunu bilmiyorduk, onları tanıma şansı bulduk. Bütünleşik bir sistem beklentisi var genel olarak sektörde, bizim sistemimiz de bunu başarabilir nitelikte. Biz de ilerleyen dönemlerde bunun üzerinde çalışacağız.

 

ULTRA TEKNOLOJİ/ Emir Emrah Adal-Teknik İşler Koordinatörü 

ULTRA TEKNOLOJİ
ULTRA TEKNOLOJİ/ Emir Emrah Adal-Teknik İşler Koordinatörü

Beklediğimden daha iyi gidiyor kongre, daha az kişinin katılacağını düşünmüştüm. Sunumlar da beklentilerimin üzerinde gerçekleşiyor. Firma olarak değil de ülkedeki ilgili birimlerin akıllı ulaşım sistemleri konusunda daha iyi fikir sahibi olmaları açısından, geçmişte kaybedilenleri önümüzdeki yıllarda kazanmak açısından faydalı olacağını düşünüyorum. Biz sistem entegratörü olarak yıllardan beri faaliyet gösteren bir firmayız, dolayısıyla akıllı ulaşım sistemlerine denk gelen sinyalizasyon sistemleri, hava ve yol durum bilgilendirme sistemleri, tünel elektromekanik sistemleri gibi bir çok konuda faaliyet gösteriyoruz. Bunların tamamıyla ilgili buraya gelen ziyaretçilere genel bilgiler veriyoruz. Birçok etkinliğe katılıyoruz, eğer karşılaştırma yapacak olursak bu etkinlik başlangıç olarak oldukça iyi.

 

FORA MEKATRONİK
FORA MEKATRONİK/Kenan Kıran-Genel Müdür

 FORA MEKATRONİK/Kenan Kıran-Genel Müdür

1996 yılında kurulan bir firmayız. Genel konumuz elektromekanik işler. Tünel tarafında yoğunlaşmış gibi görünsek de bina işlerinde de yer alıyoruz. Yaklaşık 7-8 farklı bölgede işlerimiz devam ediyor. Fuar alanı tarafında eksiklikler var, bu tarafa biraz daha destek verilirse daha iyi olacağı kanısındayız. Eğitim, sempozyum tarafı daha düzenli. Yurtdışı katılımcılar daha fazla sayıda olabilirdi. Yurtdışı fuarlara izleyici olarak katılan bir firma olarak, buradaki sistemlerin temel olarak yurtdışına bağımlı sistemler olduğunu biliyoruz. Onların firma sahiplerinin de burada olması güzel olacaktır. Burada tünel sistemlerine dair tüm hizmetlerimizi sunuyoruz ama akıllı trafik sistemleri ürünlerimiz tabii ki ön planda.

 

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER