Kalkışa hazır

11 Temmuz 2018 Çarşamba - 09:15
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Kalkışa hazır
Kalkışa hazır

Tiflis Havalimanı, Black Sea Group LLC firması tarafından, uçuş operasyonları kesintiye uğratılmadan, 22 yıllık beton pistine toplamda 135.000 ton asfalt serildi. Yapılan çalışmalarda ise Wirtgen Group’un makineleri kullanıldı

Gürcistan’daki havalimanlarının en büyüğü ve en önemlisi Tiflis’te bulunuyor. Havalimanını kullanan yolcu sayısı, yıllar içinde artarak 2015’te 1,8 milyondan fazla yolcuya erişti. Olağandışı kullanım saatleri – akşam 6’dan ertesi gün sabah 7’ye kadar – uçuş operasyonunu en uygun hale getirmek için tasarlandı: Avrupa, Orta Doğu ve eski Sovyet Cumhuriyetlerinden kalkan uçaklar ülkelerinden akşamın geç saatlerinde ayrılıp, Tiflis havaalanına gece vakti iniyorlar. Sabahın erken saatlerinde ise Kafkasya’nın bu kentinden kalkıp, ülkelerine geri dönüyorlar. Tiflis Havaalanındaki kalkış/iniş pisti 2016 yılı yaz aylarının başlarında kapsamlı bir biçimde ıslah edilmişti. Proje, havalimanının bütünüyle modernize edilme hamlesinin ilk ve en önemli adımı oldu. Burada hedeflenen Airbus A340 gibi çok büyük hava taşıtlarının Gürcistan’ın başkentine inebilmelerini sağlamaktı. Wirtgen Group tarafından imal edilen makineler, sürdürülen çalışmaların önemli bir parçasını oluşturdu. Makineler, Gürcistan’daki Black Sea Group LLC firmasından gelen profesyonel ve yüksek motivasyona sahip ekip tarafından kullanılırken, uçuş operasyonları kesintiye uğratılmadan 22 yıllık beton piste toplamda 135.000 ton asfalt serildi.

Modern makine filosu

 

Zengin bir tarih ve nefes kesen doğal ortama sahip bir ülke olan Gürcistan, turistler ve iş insanlarının artan ilgisinin tadını çıkarıyor. Havalimanı operatörü bu olumlu gidişata kapasiteleri genişleterek yanıt veriyor. Söz konusu iş için hazırlanan sözleşmeyi ülkedeki en büyük inşaat firması olan – ki 500 kadar çalışana sahip – Black Sea Group LLC (BSG) firmasına verdi. BSG, Yönetici Direktörü Amiran Mamutchadze’nin belirttiği gibi, yıllardır Wirtgen Group makinelerine güveniyor ve firmanın modern teknolojiye sahip büyük bir filosu bulunuyor. “Sürekli olarak 5 yıldan eski makineleri yenileriyle değiştiriyoruz. Başka hiç kimsenin Wirtgen Group kadar yüksek teknolojiye sahip olmadığını o zaman gördük, şimdi de görüyoruz.”

Gündüz ıslah, gece uçuş operasyonu

Asfalt kaplama çalışmalarını yürütmek için havalimanının kapanması hiç bir şekilde söz konusu olmadı. Aksine, asfalt serilme işi her gün – sabah 8’den akşam 6’ya kadar – tamı tamına 100m uzunluğunda bir bölüm için muntazaman yürütüldü. Bu planlama, Tiflis’te uçakların sadece gece vakitlerinde iniş ve kalkış yaptıkları için mümkün olabildi. BSG ekibi, asfalt kaplama çalışmasında, uçuş operasyonlarının dakikası dakikasına yapılmasını temin etmek üzere, her birinden en yüksek kullanımı elde etmek amacıyla kullanılacak makinelerin sayısını seçme konusunda kılı kırk yaran hazırlıklara girişti. Bütün bu çalışmalarda en önemli etmen, tabii ki, makinelerin güvenilir olmasıydı. Bunu dikkate alarak, Tiflis havaalanındaki pistin kaplanmasında sadece Hamm ve Vögele modellerin kullanıldı: HD+ 110, HD4 120, HD 70 tandem silindirler, GRW 280 kauçuk tekerlekli silindirler ve Super 1900-3 Super 1800-3 kaplama makineleri. Bunlar, bağlantıların üretimi için iki adet Wirtgen freze makinesiyle desteklendi. Asfalt karışımları, Benninghoven yapımı MBA 3000 asfalt karıştırma plenti tarafından hazırlandı.

İş sahası ayrıntıları

Tiflis Havalimanı, Gürcistan, pist ıslahı

Pist uzunluğu: 3100m

Pist genişliği: 60 m

Islah edilen alan: 135.000 m2

Haberin devamı Yol Teknolojileri dergisinin Mayıs-Haziran sayısında...

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER