Bu makineyi hiç tuz üzerinde gördünüz mü?

08 Ocak 2018 Pazartesi - 10:30
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Bu makineyi hiç tuz üzerinde gördünüz mü?
Bu makineyi hiç tuz üzerinde gördünüz mü?

Yılda yaklaşık 800 bin ton tuz üretimi gerçekleştiren Koyuncu Kaldırım Tuz İşletmesi, tuzun kazınması işlemi için Wirtgen’in freze makinelerini kullanıyor. Tuzun yıpratıcı etkisine karşılık özel olarak dizayn edilen makineler, haziran ile kasım ayları arasında 24 saat ara vermeden üretim gerçekleştiriyor

Türkiye'nin en büyük gölleri arasında yer alan ve tektonik göl olma özelliği ile dikkat çeken Tuz Gölü, yaklaşık 3500 km2’lik yüzölçümü ile İç Anadolu Bölgesi’nde Ankara, Konya ve Aksaray illerinin ortasında kapalı havzada yer alıyor. Dünyanın tuzluluk oranı bakımından önde gelen sayılı göllerinden bir tanesi olan Tuz Gölü’nün yaklaşık olarak 250 milyon ton civarında rezervinin bulunduğu tahmin ediliyor. 19. yüz yıla kadar sadece besin maddesi olarak kullanılan tuz, günümüzde kimya sanayi, tarım ve karla mücadele ekipleri tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Ankara'nın Şereflikoçhisar ilçesine bağlı olarak tuz üretim faaliyetlerini sürdüren Koyuncu Kaldırım Tuz İşletmesi, tuzluluğun en yoğun olduğu kuzey kesiminde 2006 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürüyor. Gölün 2006 yılının öncesinde Tekel tarafından işletildiğini hatırlatan Koyuncu Kaldırım Tuz İşletmesi Ham Madde Üretim Müdürü Yusuf Sinan Doğan, “Gölün ruhsatlı olan alanlarının bir kısmının işletilmesini ihale usulu ile 29 yıllığına kiraladık ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2006 yılında Tekel Tuz Gölü İşletmesini üç farklı firmaya ihale etti ve biz de bu üç firmadan biriyiz” dedi. Toplamda 7 bin 115 hektarlık alanda işletme ruhsatı bulunduğunu ifade eden Doğan, 2 bin 815 hektarında ise işletme izinlerinin bulunduğunu belirtti. Koyuncu Kaldırım Tuz İşletmesi’ne ait olan bu beş havuzun 4’ü 3 km2, bir tanesi de 4,7 km2 büyüklüğünde.

Üretimde Wirtgen katkısı

 

Firma, kış döneminde oluşan tuz tabakasını almak için ilginç bir yöntem kullanıyor. Normalde geri dönüşümde kullanılmak üzere asfaltın üst katmanını kazımak için kullanılan Wirtgen freze makinesi, üzerinde yapılan özel bazı değişikliklerle tuzun kazınmasında kullanılıyor. Kazınan tuz, bant vasıtası ile kamyonlara aktarılıyor. Sonrasında ise kantardan geçen tuzun istiflendiğini belirten Doğan, “İstiflediğimiz tuzun bir kısmını fabrikaya gönderiyoruz ve gıda alanında kullanılmak üzere işliyoruz. Ham olarak gelen tuzu önce kırarak küçültüyoruz. Yıkanıp temizlenen tuz sonrasında kurumaya bırakılıyor. İstenen nem oranına ulaştığında da elekler vasıtasıyla granüş boyuna göre paketleyip ihraç ediyoruz. Ağırlıklı olarak Amerika, Rusya, Gürcistan, Romanya, Yunanistan’a gönderiyoruz” dedi. Ham tuzun ise ağırlıklı olarak karla mücadele çalışmalarında kullanıldığını dile getiren Doğan, ham tuzun ayrıca endüstri ve kimya sektörlerinde de kullanıldığını belirtti. Stoklu bir üretim anlayışı benimsediklerini dile getiren Doğan, “Stok olması bizim için önemli çünkü üretime başladığımızda ilk çıkartmaya başladığımız tuzun nem oranı yüksek olabiliyor. Bu durumda tuzun istenen nem oranına ulaşması için beklememiz gerekiyor. Bu durumda stokumuzda bulunan tuzu kullanmamız gerekiyor” dedi.

Haberin devamı Yol Teknolojileri dergisinin Kasım Aralık sayısında

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER