Karadeniz sahilinde yeni yol çalışması

18 Aralık 2017 Pazartesi - 15:00
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Karadeniz sahilinde yeni yol çalışması
Karadeniz sahilinde yeni yol çalışması

Doğuş İnşaat, Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü tarafından ihale edilen Kaynarca – Karasu - Kocaali 4. Bölge Hudut Yolu Yapım İşi’ni üstlendi. 2020 yılına kadar tamamlanması gereken projenin toplam uzunluğu ise 60,7 km’den oluşuyor.

 

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’yle Avrupa’ya bağlayan Karadeniz Sahil Yolu’nun 60,7 km’lik kısmını kapsayan Kaynarca – Karasu – Kocaali - Melen çayı arasını yol yapım işini üstlenen Doğuş İnşaat, toplamda 60,7 km uzunluğunda olan projede çalışmalara başladı. Güzergah üzerinde 831 metre uzunluğunda tünel imalatının da yapılacağını belirten Doğuş İnşaat Genel Müdür Yardımcısı (Altyapı Projeleri) Doğan Talu, proje ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

Karadeniz Sahil Yolu’nun da bir parçası olan Kaynarca – Karasu - Kocaali Yolu Projesi’nde hangi aşamadasınız? Devam eden çalışmalarınızdan biraz bahsedebilir misiniz?

Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü tarafından ihale edilerek ihalesini kazandığımız Kaynarca – Karasu - Kocaali 4. Bölge Hudut Yolu Yapım İşi’nin ifası, 17 Temmuz 2017 tarihinde yer teslimi alınarak başlamıştır. Geçen zaman içerisinde şantiye kurulumu (mobilizasyon) tamamlanmıştır. Yolun öncelikli bölümü olan; Karasu Limanı bağlantı yolu yapımına, Karasu tüneli kazı destekleme, zemin iyileştirme, kazı dolgu işlerine, köprülere ve sanat yapılarına başlanmıştır. Projenin, 2020 yılı içerisinde tamamlanması planlanmaktadır.

Kaynarca – Karasu - Kocaali Yolu Projesi tamamlandığında entegre olacağı güzergahlar hakkında bilgi alabilir miyiz?

Orta Asya ve Kafkasları ülkemizin kuzey aksından geçerek Yavuz Sultan Selim Köprüsü’yle Avrupa’ya bağlayan Karadeniz Sahil Yolu’nun 60,7 km’lik kısmı, Kaynarca – Karasu – Kocaali - Melen çayı arasını kapsamakta olup şirketimiz tarafından bu proje dahilinde tamamlanacaktır. Bu yolun 35,7 km’lik kısmı daha önce belirli bir aşamaya getirilmiş ancak finalize edilmemiştir. Sözleşmesini imzaladığımız bu proje kapsamında; 25 km’lik bölümün toprak işleri, sanat yapıları, köprü işleri, tünel işleri, üstyapı işleri gerçekleşecek ve geriye kalan bölümün eksikleri tamamlanarak güzergah kullanıma açılacaktır. Bu güzergah, aynı zamanda Kuzey Marmara Otoyolu ile bağlantılıdır. Karadeniz’in önemli limanlarından biri olacak Karasu Limanı’nını Sakarya, Zonguldak, Kocaeli dolayısıyla İstanbul, Ankara ve tüm Türkiye’ye entegre edecek 2x2 bölünmüş devlet yoludur.

Haberin devamı Yol Teknolojileri dergisinin Kasım - Aralık sayısında...

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER