Kış şartlarıyla mücadelede 7/24 İSFALT

15 Şubat 2017 Çarşamba - 15:15
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Kış şartlarıyla mücadelede 7/24 İSFALT
Kış şartlarıyla mücadelede 7/24 İSFALT

Her yıl olduğu gibi bu yıl da İstanbul Büyükşehir Belediyesi kış şartları ile mücadele çalışmalarını başarılı bir şekilde sürdürdü. Yoğun geçen kar yağışı döneminde ulaşımın aksamaması için çalışmalarını sürdüren İSFALT, 2017 yılının başında zorlu bir sınavdan geçti. 2009 yılından bu yana en yoğun kar yağışının yaşandığı İstanbul’da çalışmalar İBB Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı kontrolünde AKOM’dan yönetildi.

İSFALT Genel Müdür Yardımcısı Dr. İbrahim Sönmez

Her yılın eylül ayında, kış döneminde yapılacak çalışmaların hazırlıklarını tamamlayan İSFALT, kış boyunca kullanılacak olan araçların son kontrollerini yaptıktan sonra kasım ayının ortalarında çalışmalara başlıyor. Karla mücadelede kullanılan araç sayısını 2016 yılında arttıran kurum, buna bağlı olarak personel sayısını yükseltiyor. Yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren İSFALT Genel Müdür Yardımcısı Dr. İbrahim Sönmez, “Araç sayısının çoğalması elbette çalışan personel sayısının ve kullanılacak malzemenin artması ve organizasyonun farklılaşması anlamına geliyor” dedi.

Mücadele öncesi kapsamlı tatbikat

İSFALT ekipleri, kasım ayının ortasında kış şartları ile mücadele tatbikatlarına başlıyor. Kurum bünyesinde bulunan bütün araçlar, olası kar yağışında çalışacakları güzergahta keşif turuna çıkıyor. “Kar yağdığında hangi aracın hangi güzergâhta dolaşacağı ve hangi güzergahta çalışacağı belli. Yağışlar öncesinde araçlarımız, istediğimiz hızda giderek sorumlu oldukları güzergahlarda turlarını tamamlıyor. Bütün ön hazırlık çalışmalarını bizler de Daire Başkanlığı yetkilileri ile birlikte AKOM’dan izliyoruz” diyen Sönmez, bu çalışmalar sayesinde ekiplere, güzergâh üzerinde yaşanabilecek aksaklıkları önceden tespit etme imkânı sağlandığını belirtti.

Yoğun kar yağışıyla başarılı çalışma

2017 yılının ocak ayında İstanbul’u etkisi altına alan ve yaklaşık dört gün süren yoğun kar yağışında şehrin birçok noktasında hizmet veren İSFALT, İBB Yol bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığının koordinasyonunda başarılı bir operasyon gerçekleştirdi. Cuma akşamı başlayan yağışın etkisinin hafta ortasına kadar sürdüğünü hatırlatan Sönmez, “Ölçümlere göre İstanbul’un bazı noktalarında kar kalınlıkları bir metre civarındaydı. Bizler AKOM’da şehrin birçok noktasında bulunan kameralardan an be an takipteydik. Araçlarımızın açtığı yolların, çok kısa bir sürede tekrar kapandığını gözlemledik. Bütün bu süreç boyunca çok ciddi miktarda tuz kullanıldı” dedi. Kar yağışının daha yoğun olarak yaşandığı yerlerin başında Çatalca, Arnavutköy ve Şile bölgeleri yer alıyordu. Kar kalınlıklarının bir metreyi aşması ve yoğun kar yağışı, bölgede hizmet veren araçların, yoğun çalışmasından dolayı zaman zaman arızalanmasına neden oldu.

Başarının sırrı doğru koordinasyonda

 

Dr. Sönmez, İstanbul’un kış şartları ile mücadelede gösterdiği başarının sırrını, İBB’nin tüm birimleri ile kar yağışı boyunca tüm ekiplerini koordineli bir şekilde çalıştırabilmesine bağladı. AKOM merkezli yürütülen çalışmanın önemine değinen Dr. Sönmez, ilgili tüm kurumların AKOM’da bir araya gelerek süreci başarılı bir şekilde yönettiklerini ifade etti.İnsanların kar yağışı esnasında kendilerine hizmet eden kurumlara yardımcı olmaları gerektiğinin de altını çizen Dr. Sönmez, şu değerlendirmede bulundu; “Kış şartları ile mücadelede insan davranışları da çok etkilidir. Bizler tüm tedbirlerimizi alıyoruz ancak vatandaşların da bazı konularda hassasiyet göstermesi gerekiyor. Örneğin kış lastiği kullanımı. Eğer kar yağışında, kış lastiği kullanmayan sürücüler trafiğe çıkmasaydı, çok daha az sorunla bu süreci geçirebilirdik. Eskiye oranla bilinçli davranan çok sürücü var, kış lastiği kullanımı her geçen yıl artıyor. Umarız daha da artacaktır.”

“Ara sokaklardan ilçe belediyeleri, ana arterlerden İBB sorumludur”

Yoğun kar yağışı süresince, İBB’nin kontrolündeki ana arter yollardaki kar temizleme çalışmaları başarılı bir şekilde sürdü ancak ilçe belediyelerin hizmet kapsamında olan ara sokaklarda kar birikintileri oluştu. Ara sokaklarda biriken karların temizlenmesi ile ilgili ilçe belediyelerinin sorumlu olduğunu ifade eden Sönmez, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi, caddelerden ve bazı ana güzergahlardan sorumlu, geri kalan kısımlar ise ilçe belediyelerin sorumluluğunda. Bu durumda ekipmanı olan bazı belediyeler ara sokaklarda biriken karların temizlenmesine çalışırken bazı noktalarda ilçe belediyeleri hiçbir çalışma gerçekleştiremedi. Biz de bu süreçte elimizden gelen yardımları yapmaya çalışıyoruz ancak önceliğimiz her zaman için kendi sorumlu olduğumuz güzergâhlar. Eğer kendi güzergâhımız yerine farklı bir yere yönelirsek, hem sistem aksar hem de çalışmalar gecikmeye başlar” dedi.

7 bin personel 1347 araç

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, çalışmaları 7 bin personel ve 1347 araçla sürdürdü. Kış çalışması boyunca İstanbul genelinde yollara her yağış için farklı miktarlarda olmak üzere bu yıl 100 bin ton civarında tuz dökülürken, aynı şekilde 500 tondan fazla da solüsyon kullanıldı.Park Bahçeler, Katı Atık Müdürlüğü, Zabıta Ekipleri, İSFALT, İSTAÇ ve 153 Beyaz Masa ekipleri yolların dışında vatandaşların yoğun olarak kullandıkları üst geçitler, meydanlar, otobüs duraklarında da kar kürüme ve tuzlama çalışmaları yaptı. Zeytinburnu spor salonunda 834 evsiz vatandaşı misafir edildi. Bunun dışında sokaklarda sahipsiz olan evcil hayvanlar da toplanarak hayvan barınaklarına gönderildi.Ayrıca çalışmalar AKOM'da toplanan AFAD, Emniyet, Ayedaş, Bedaş, TEİAŞ, İGDAŞ, İSKİ, Şehir Hatları, Metro İstanbul, İETT, İCA (YSS Köprüsü) Karayolları, İBB Trafik olmak üzere 27 ayrı birimin yöneticileri tarafından koordine edildi.

 

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER