“2017 yılında da hedef liderlik”

15 Şubat 2017 Çarşamba - 15:00
Kategori: Haber

PAYLAŞ

“2017 yılında da hedef liderlik”
“2017 yılında da hedef liderlik”

Benninghoven asfalt plentleri ve ekipmanlarının 1997 yılından bu yana distribütörlüğünü üstlenen Tekno Asfalt, büyük projelerde yer almaya devam ediyor. Başarılı bir yılı geride bıraktıklarını ve 2016 yılında pazar lideri olduklarını ifade eden Tekno Asfalt Grup Müdürü Nejdet Çevik, 2017 yılında da bu liderliği koruyacaklarını belirtiyor

 

1991 yılından bu yana yol sektörünün önemli oyuncularından biri olan Tekno Asfalt, 1997 yılında Benninghoven firması ile işbirliği gerçekleştirerek markanın Türkiye distribütörü oldu. İstanbul 3. Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu, İstanbul - İzmir Otoyolu gibi önemli projelerde yer alan Tekno Asfalt, yatırımlarını sürdürerek, grup şirketi olan Tekno Endüstri çatısı altında, Ankara’da yeni üretim tesisini de faaliyete geçirdi. Firma, bu yatırım ile beraber Benninghoven asfalt plenti ve ekipmanlarının üretim kapasitesini arttırmış oldu. Yaşanan yeni gelişmeleri ve sektör ile ilgili yorumlarını almak üzere Tekno Asfalt Grup Müdürü Nejdet Çevik ile bir araya geldik. Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) verilerine göre 2007 yılından bu yana Türkiye asfalt sektörünün lideri olduklarını ifade eden Çevik, 2017 yılı için de iddialı olduklarını ve liderliklerini sürdüreceklerini belirtiyor.

Öncelikle 2016 yılını değerlendirebilir misiniz? Tekno Asfalt için nasıl bir yıl oldu?

Asfalt sektöründe, 2013 yılında bir duraklama oldu. O tarihten bu yana geçen süre içerisinde, 2016 yılının, 2013 yılından bu yana en başarılı yıl olduğunu söyleyebiliriz. 2013 yılı, bir önceki yıla oranla hem satışlarımız hem de verdiğimiz hizmetler bakımından son derece sönük geçen bir yıl olmuştu. Asfalt sektöründe faaliyet gösteren tüm firmalar için de farklı olmadığına eminim. Ancak İMDER’in verileri doğrultusunda, 2007 yılından bu yana asfalt plentleri ve ekipmanları alanında Türkiye’de satış lideri durumundayız ve çok parlak bir yıl olmamasına rağmen liderliğimizi 2013 yılında da sürdürdük. Sektörde, bu bir yıllık duraklamanın ardından ve 2014 ile birlikte yeniden ancak yavaş seyirli bir gelişme eğilimi başladı. 2016 yılında, dünya genelinde ve Türkiye’yi özellikle sarmalayan olumsuz şartlara ve gelişmelere rağmen, yurt genelinde yol yapım çalışmalarına devam edildi ve bu hareketliliğin 2017 yılında da artarak devam edeceğini öngörebiliyoruz.

2016 yılında en çok hangi modellere yönelik talep vardı ve neden?

Piyasadaki yaşanan ödeme sıkıntıları, müteahhit firmaların tedbirli adımlar atmasına neden oldu. Ancak buna rağmen yoğun bir talep ile 2017 yılına girmiş olduk. 2016 yılında genel olarak 240 ve 320 ton/saat kapasiteli asfalt plentleri yoğun talep gördü. Diğer taraftan, bu paralelde Benninghoven markasını ön plana çıkartan geri dönüşüm ve mastik asfalt konularında olumlu gelişmeler yaşandı. Tekno Asfalt olarak, Benninghoven’ın çok iddialı olduğu asfalt geri dönüşüm sistemleri ve mastik asfalt konularında, önemli çalışmalar yaptık. Müteahhitler, büyükşehir ve ilçe belediyeleri de, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün yönlendirmesi ile birlikte bu alanda bazı adımlar attı. Bu konuda, sektörde bize düşen görev olarak, Karayolları Genel Müdürlüğü, bazı büyükşehir belediyelerimiz, ilçe belediyelerimiz, il özel idarelerimiz ve müteahhitlerimiz bağlamında çeşitli çok sayıda görüşmeler, seminerler gerçekleştirdik.

Röportajın devamı Yol Teknolojileri dergisinde...

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER