Emreray: Öncü olmaktan gurur duyuyoruz

11 Ocak 2018 Perşembe - 10:30
Kategori: Akıllı Ulaşım

PAYLAŞ

Emreray: Öncü olmaktan gurur duyuyoruz
Emreray: Öncü olmaktan gurur duyuyoruz

Yaklaşık 23 yıllık bir geçmişe sahip olan ve Enerji, İnşaat, Ulaştırma, Haberleşme, Raylı Sistemler konularında faaliyet göstermekte olan Emreray, Türkiye'nin en önemli ulaşım projelerinden birisi olan Yüksek Hızlı Tren Projesi başta olmak üzere birçok projeyi hayata geçirdi. Emreray'ı, geleceğini ve yeni projelerini Emreray'ın kurucusu ve Yönetim Kurulu başkanı Metin Yılmaz ile konuştuk.

 

Sektörde 1994 yılından günümüze faliyet gösteren Emreray, demiryolu Üstyapı, Elektrifikasyon, Sinyalizasyon ve Haberleşme Hidroelektrik Santraller, Enerji Üretimi ve İşletmesi, Elektrik İletimi, Dağıtımı, Telekomünikasyon ve Kablo Şebekeleri, Bina İnşaatları ve Alt Yapı İşleri konularında birçok projeyi hayata geçirdi. Türkiye'nin en önemli ulaşım projelerinden birisi olan Yüksek Hızlı Tren Projesi'ninde de mühendislik hizmeti veriyor. Emreray kurucus ve Yönetim Kurulu Başkanı Metin Yılmaz Emreray'ı "TCDD’nin yapısını, dinamiklerini ve önceliklerini çok iyi bilen bir şirket” olarak tanımlıyor.

 

Emreray'dan kısaca bahseder misiniz?

Emreray, özellikle demiryolu üstyapısı, elektrifikasyon ve sinyalizasyon konularında uzmanlaşmış olarak demiryolu, enerji ve inşaat alanında faaliyet gösteriyor. Esasında Emreray, demiryollarının ve TCDD’nin içinden doğmuş bir şirket. Bir demiryolu yapmak için gerekli teknik ve ticari tüm gereksinimlerin yanı sıra TCDD’nin yapısını, dinamiklerini ve önceliklerini çok iyi bilen bir şirket.

 

Türkiye'nin raylı sistem sektörü hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

Osmanlının son ve cumhuriyetin ilk döneminde, demir yolu yapımı konusunda ciddi bir inisiyatif ve dönemin imkansızlıklarına rağmen önemli yatırımlar yapılmış. Bu dönem de doğru bir tasarımla bir altyapı oluşturulduğunu söyleyebiliriz. Ancak, sektör, sonraki dönemlerde oldukça ihmal edilmiş. Ta ki 2002 yılına kadar. 2002 yılından bu yana, hükumetin aldığı inisiyatif ve kararlılıkla ülkenin içine girdiği istikrarın da etkisiyle, raylı sistemler ülke ekonomisinin en önemli gündemlerinden biri haline geldi ki zaten projeler de bunu gösteriyor. Son 15 yılda, sektöre yapılan yatırımlar sayesinde, Türk firmaları da ciddi anlamda tecrübe kazandı ve şu an geldiğimiz noktada birçok yurt dışı ülkeyle demir yolu işleri yapan Türk firmaları görüyoruz. Bu vesile ile vizyoner bir yaklaşımla hem ülkeye kazandırdıkları projeler, hem de sektöre kazandırdıkları know-how ve tecrübe nedeniyle, bu süreçte sorumluluk alan cumhurbaşkanlarımıza, başbakanlarımıza, ulaştırma bakanlarımıza ve TCDD genel müdürlerimize, hem bir vatandaş hem de sektörün içinde bir iş adamı olarak teşekkürlerimi iletiyorum. Bu açıdan bakarak, Türkiye’de demir yolu sektörünün geleceğinin parlak göründüğünü düşünüyorum.

 

Türkiye pazar payı açısından yeriniz nedir?

Öncelikle belirtmek istediğim bir nokta var. Biz Emreray olarak mühendislik yapıyoruz. Bir ihale olsun, işi alalım sonra da bu işi bölüp taşere edelim gibi bir yaklaşım içerisinde hiç olmadık. Yaptığımız işin doğruluğundan ve kalitesinden emin olmak için, çalıştığımız tüm projelerde mühendisinden işçisine, teknikerinden çaycısına işin ucundan tutan herkesin Emreray’ın bir parçası olduğundan emin oluyoruz. Türkiye pazarında, bu şekilde çalışıp, bu büyüklükte olan tek firmayız diyebilirim.

 

Röportajın devamını Akıllı Ulaşım ve Teknolojik Şehirler Dergisinin Ocak-Şubat sayısında okuyabilirsiniz

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER